Od ponad pół roku doświadczamy globalnej pandemii COVID-19. Jak w obecnej sytuacji przygotować się do pracy opiekunki za granicą, aby zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i seniora?

Zewsząd słyszymy, że koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku. To właśnie seniorzy zaliczają się do grupy wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie wirusem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że układ odpornościowy z wiekiem ulega osłabieniu. W efekcie to właśnie  seniorzy są bardziej podatni na infekcje albo choroby zakaźne. Co więcej, borykają się nierzadko z chorobami takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby niedokrwienne serca lub mózgu. Niestety, może to spowodować, że ewentualną chorobę COVID-19 przejdą znacznie ciężej niż osoby młode albo w kwiecie wieku.

Pandemia – podopieczny a opiekunka 

O izolacji mówimy wtedy, kiedy z uwagi na kondycję fizyczną oraz psychiczną, senior nie może samodzielnie o siebie zadbać. W czynnościach takich jak higiena, ubieranie się, przygotowanie posiłków, jedzenie czy sprzątanie wymaga wówczas pomocy. W takiej sytuacji rodzina seniora decyduje się na zaangażowanie opiekunki bądź opiekuna. W dobie pandemii, gdy często jedynym łącznikiem seniora ze światem zewnętrznym jest opiekunka bądź opiekun, kontakty pomiędzy nimi powinny przebiegać ze szczególną troską o obopólne bezpieczeństwo.

Zminimalizuj ryzyko 

Szczególnie istotne jest, aby – w pierwszej kolejności – zadbać o siebie. Tylko wtedy tak naprawdę możemy zapewnić bezpieczeństwo także podopiecznemu. Oto kilka zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać: 

  • Stosuj się do ograniczeń w kontaktach społecznych – utrzymuj dystans w trakcie sprawunków,
  • Przestrzegaj reguł dotyczących zachowania higieny, jakie wprowadzają poszczególne regiony – w przypadku Niemiec są to kraje związkowe – m.in. zakrywaj usta i nos podczas zakupów czy w komunikacji zbiorowej, 
  • Dezynfekuj lub myj ręce z odpowiednią częstotliwością – zawsze wtedy, gdy wracasz do domu oraz przed czynnościami pielęgnacyjnymi
  • Zadbaj o szczególną higienę w trakcie przygotowywania posiłków – dokładnie myj warzywa i owoce itp. produkty spożywcze
  • W kontaktach z seniorem stosuj jednorazowe rękawiczki, możesz również dodatkowo zadbać o to, by zasłaniać usta i nos, gdy przebywasz w bliskim otoczeniu podopiecznego, 
  • Zatroszcz się o to, by podopieczny również regularnie mył lub dezynfekował ręce.

Ochrona bezpośrednia to podstawa 

Personel opiekuńczy w dobie pandemii powinien stosować środki ochrony bezpośredniej, takie jak preparaty dezynfekujące, które skutecznie eliminują wirusy oraz bakterie. Istotne jest także zasłanianie ust i nosa – Warto również powstrzymać się od dotykania tych okolic – tak samo zresztą jak w przypadku oczu. Szczególnie ważne jest, aby ustalić z rodziną seniora, że odwiedziny – dla dobra podopiecznego, jak i opiekuna – należy zminimalizować.

Objawy koronawirusa – zwróć na to uwagę 

Zakażenie koronawirusem objawia się między innymi podniesioną temperaturą, kaszlem, dusznością, bólami głowy, gardła, mięśni, a także osłabieniem organizmy. Często występującym symptomem jest utrata smaku oraz węchu. Mogą pojawić się także dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka. Jeżeli zauważysz u siebie lub swojego podopiecznego niepokojące objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.