Na długiej liście znaleźć można przypadłości, które pojawiają się w każdym wieku ale też takie, które dotyczą głównie wieku starczego. Poniżej po krótce opiszemy kilka z nich.

INKONTYNECJA

Jest to jedna z najczęściej spotykanych osób nie tylko u osób starszych. Inkontynencja czyli inaczej nietrzymanie zwieraczy; albo moczu albo kału – czasem zdarzają się równocześnie.

Osoba cierpiąca na to schorzenie nie jest niestety w stanie kontrolować momentu oddawania moczu i stolca. Problem ten częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Inkontynencja u osób starszych nie jest chorobą a jedynie objawem lub skutkiem towarzyszącym wielu innym schorzeniom. Może pojawiać się np. u chorych na Parkinsona, Alzheimera, po udarze mózgu, po zapaleniu pęcherza moczowego, oraz u mężczyzn przy przeroście prostaty. Dlatego też tę chorobę można leczyć, podejmując środki mające na celu zlikwidowanie zaburzenia przez, które zostało spowodowane.

Praca opiekunki polega na doraźnej pomocy, stosując środki zabezpieczające tj pieluchy, pielucho-majtki lub specjalne wkłady albo podkłady.

 

DEMENCJA

Demencja starcza jest zespołem objawów charakteryzujących się upośledzeniem funkcji poznawczych.

Objawami mogą być: problemy z pamięcią, trudności w myśleniu, niezdolność rozumowania, kłopot z mową lub słuchem, zaburzenie funkcjonowania organizmu, kłopot z rozpoznawaniem bliskich, zagubienie lub zapominanie, zaburzenia koncentracji.

W pierwszym stadium może ona nawet nie dawać żadnych objawów, lub dawać takie, które przypisuje się zachowaniom typowym dla podeszłego wieku.

U osób cierpiących na to schorzenie osłabiają się funkcje postrzegania i sprawność umysłowa.

Przy zaawansowanej demencji opiekunka bądź opiekun musi niestety seniorowi poświęcić więcej czasu i uwagi. Należy zadbać o to aby był na tyle aktywny i samodzielny na ile to możliwe. Błędem jest wyręczanie osoby chorej we wszystkich czynnościach – takim zachowaniem bądź co bądź nieświadomie przyczyniamy się do rozwoju choroby. Zachęcajmy się osobę starszą do brania aktywnego udziału w życiu domowym i codziennym.

 

OSTEOPOROZA

Osteoporoza  to choroba, która obniża wytrzymałość kości i w konsekwencji zwiększa ich łamliwość( może je spowodować nawet błahy upadek czy potknięcie). Ujmując to bardziej obrazowo w skutek ubytku masy kostnej i zmian w budulcu przez co zaczyna przypominać gąbkę.

Stan kości pogarszają: zła dieta zarówno w dzieciństwie jak i młodości a szczególnie dieta nie bogata w odpowiednią ilość białka, wapnia oraz za mała ilość witaminy D, za mało warzyw i owoców, mało ruchu, niektóre leki.

Dodatkowo rozwój osteoporozy mogą przyspieszyć takie choroby jak np. nadczynność tarczycy, reumatyzm, cukrzyca.

 

CUKRZYCA

Ta choroba w podeszłym wieku, jest zaburzeniem gospodarki węglowodanowej pojawiające się po 65 roku życia. Jest ona związana przede wszystkim z naturalnym procesem starzenia się organizmu i zmieniającą się biologią organizmu (np. insulinoodpornością to znaczy stopniowym i postępującym spadkiem aktywności komórek produkujących insulinę).

Nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe, przede wszystkim nieodpowiednia dieta i mała aktywność fizyczna. W starszym wieku człowiek niestety rusza się mniej przez co zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, co jeszcze bardziej zaburza działanie insuliny w organizmie.

Leczenie cukrzycy u osób starszych opiera się na takich samych zasadach co leczenie wszelkich chorób w innych grupach wiekowych. Tak naprawdę to podstawą w tej sytuacji jest odpowiednia dieta i dostosowana do możliwości i bezpieczna aktywność fizyczna. Istnieje również leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków oraz/ lub insuliny.

 

DEPRESJA

Objawy depresji starczej różnią się od symptomów depresji u osoby młodszej. Łatwo ich nie zauważyć, ponieważ często mylone są z  typowymi objawami starzenia. Jednak kłopoty z pamięcią, koncentracją, osłabieniem, bólem mięśni, brakiem apetytu – mogą być symptomami depresji i nie należy ich bagatelizować. Niezdiagnozowana i nieleczona depresja u osób starszych jest bardzo niebezpieczna. Statystycznie co 3 senior zmaga się z tym schorzeniem.

Schorzeń jest oczywiście o wiele więcej, w naszym artykule zostały opisane ogólnie poruszone te najczęściej spotykane.

W oddzielnych artykułach opowiemy o nich o wiele więcej.:)

Prosimy również pamiętać, że nie należy diagnozować ani siebie ani innych samodzielnie – jeśli zauważamy niepokojące objawy powinniśmy skierować się na wizytę u lekarza aby on mógł dokładnie zbadać problem i zalecić leczenie.