
Sprzęt pomocniczy ułatwiający pracę opiekunkom i życie podopiecznym.
Elekronizacja i sprzęt pomocniczy jest już na porządku dziennym, ułatwia życie zarówno seniorom i osobom niepełnosprawnym jak i opiekunkom lub rodzinie, którzy na co dzień otaczają opieką swoich bliskich. Życie codzienne osób chorych jest często monotonne i nudne. Oni sami odczuwają ogromny dyskomfort z powodu swojego stanu- a więc aby jego stan psychiczny się nie pogarszał w miarę upływu czasu, należy odpowiednio się nim zająć. Sprzęt pomocniczy będzie ułatwieniem dla podopiecznego a przede wszystkim dla opiekunki. Są też sprzęty, które ułatwiają funkcjonowanie także osobom mobilnym lecz osłabionym z powodu wieku. Postaramy się przybliżyć, te najczęściej spotykane sprzęty w domach podopiecznych.
Rodzaje i opis sprzętów spotykanych zazwyczaj w domach podopiecznych
- rollator / balkonik / laska – w momencie gdy organizm słabnie a człowiek podczas przemieszczania się nie jest już tak sprawny, na pomoc ruszają właśnie te sprzęty dzięki którym senior bez niczyjej większej pomocy, może pozostać mobilny.
- wózek inwalidzki – jest niezbędny gdy senior jest przemęczony chodzeniem a jego mięśnie i kości słabsze, często podopieczni mobilni używają wózków np. na spacery. Sprzęt ten jest głównie przeznaczony osobom leżącym z powodu choroby czy nieszczęsliwego wypadku.
- elektryczny wózek inwalidzki- od standardowej wersji wózka nie wiele się różni, po za tym, że jeździ sam- dzięki czemu, po przetransportowaniu pacjenta na wózek- ani podopieczny ani opiekun nie przemęczą się w trakcie poruszania się np. po domu.
- lifty – czyli inaczej podnośniki, służą one do łatwego i bez siłowego przenoszenia osoby z i do łóżka, na wózek inwalidzki, do wanny czy na toaletę. Są one nieocenionym wsparciem dla opiekunów. Albowiem częste przenoszenie chorych naraża opiekunów na bóle czy urazy kręgosłupa.
- winda schodowa / krzesło schodowe – winda jest to inaczej platforma schodowa zamontowana wzdłuż lub obok schodów (aby działała schody muszą być bardzo szerokie) transportująca niepełnosprawnego na wózku inwalidzki z jednego poziomu na drugi natomiast krzesło schodowe może być już montowane na węższych schodach i jest to krzesełko montowane również wzdłuż schodów przy barierkach, są wyposażone w pasy ochronne i czujniki bezpieczeństwa.
- krzesło toaletowe – służy podopiecznemu jako przenośna toaleta, jest używane u osób z ograniczoną sprawnością ruchową
- krzesło prysznicowe / do wanny – stabilne krzesełko, często składane, wykonywane z metalu i plastiku służące do pomocy przy utrzymaniu równowagi podopiecznego w trakcie prysznica bądź kąpieli
- łóżko szpitalne / rehabilitacyjne – często wyposażane dodatkowo w materac odleżynowy. Łóżko jest dostosowane do osób leżących bądź o gorszym stanie zdrowia, często już samo w sobie ma wmontowany podnośnik.
- deska przy łóżku- ułatwia przemieszczanie chorego na wózek inwalidzki
- rampa / szyny podjazdowe- służą do bezpiecznego wjazdu wózkiem inwalidzkim do domu, czasem też jest to montowane w domu na przykład przy drzwiach lub przy schodach.
- kaczka / butelka na mocz – używana przez pacjentów w nocy, kiedy nie chce im się iść do toalety to wtedy używają tych sprzętów, które rano zostają opróżniane
- aparat słuchowy – ułatwienie dla osób ze słabszym słuchem bądź dla osób prawie że nie słyszących. Może być zamontowany na stałe do ucha ( lub obu uszu ) albo wersja mobilna którą w każdej chwili można wyjąć.
- cewnik – jest cienką rurką z tworzywa sztucznego wprowadzaną do pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Jest on używany w sytuacjach, kiedy jest utrudniony naturalny odpływ moczu. Do zadań opiekunki absolutnie nie należy oporządzanie cewnika ponieważ jest to czynność medyczna, opiekunka może pomóc w przeczyszczeniu cewnika ( często robią to sami podopieczni ) a także wymieniać worki na mocz.
- worki stomijne – kiedy pacjent z powodu choroby ma stomię to do obowiązków opiekunki tak jak w przypadku cewnika nie jest oporządznie tego, tylko ewentualnie wymieniać właśnie wcześniej nadmienione worki stomijne.
- insulina- jest podawana w formie zastrzyków osobom chorym na cukrzycę ( różnych typów). Podawanie jej nie należy do obowiązków opiekunki
- uchwyty dla osób niepełnosprawnych – mogą być mocowane w każdym możliwym miejscu w domu, służące podopiecznemu do przytrzymania się w razie utraty równowagi lub po prostu aby chwycić się w momencie np wchodzenia na wózek inwalidzki. Mogą mieć różny kształt.
- sonda żołądkowa – Sondę żołądkową można wprowadzić w celu oceny skuteczności chirurgicznego leczenia wrzodów żołądka, bądź chrób żołądka. Jest wykorzystywana w diagnostyce zatruć (wówczas często łączy się ją z płukaniem żołądka). Jej nie powinna oporządzać opiekunka !
Oczywiśnie nie wspominamy o urządzeniach używanych powszechnie, jak okulary czy ciśnieniomierz- ale jesteśmy przekonani, że opiekun nie będzie zdziwiony ich widokiem kiedy już dotrze na swoje zlecenie 🙂