Opiekunka osób starszych w Niemczech komunikuje się z podopiecznym oraz jego bliskiminajczęściej w języku niemieckim. Oznacza to, że – aby zdobyć pracę jako opiekunka osoby starszej – trzeba choćby w stopniu podstawowym znać ten język. Co więcej, od poziomu znajomości języka zależy też wysokość wynagrodzenia – im lepiej opiekunka zna język niemiecki, tym lepsze wynagrodzenie może otrzymać.

Znajomość języka niemieckiego jest także testowana przez rekruterów naszej agencji Schwester Pflege podczas telefonicznej lub bezpośredniej rozmowy rekrutacyjnej. Pytając o proste rzeczy, sprawdzamy, na jakim poziomie jest język niemiecki kandydata (bez obaw – rozmowa przebiega w miłej i bezstresowej atmosferze!). W jaki sposób nauczyć się niemieckiego – tak, aby przejść rozmowę śpiewająco i zdobyć dobrze płatną pracę?

Zacznij od tego, czego najbardziej potrzebujesz

Wyobraź sobie, że jesteś w domu podopiecznego. Co musisz umieć, aby się z nim porozumieć? Z pewnością potrzebne są słowa i zwroty dotyczące samopoczucia, stanu zdrowia, ale też jedzenia, zakupów, codziennych sytuacji domowych. Na początek weź na warsztat takie słownictwo, które umożliwi Ci skonstruowanie prostych zdań i wypowiedzi na najważniejsze z Twojego punktu widzenia tematy. Lekcji języka niemieckiego dedykowanych właśnie opiekunkom osób starszych znajdziesz bardzo dużo np. w Internecie. Możesz też kupić specjalne rozmówki dla opiekunek, a w nich – podstawowe słownictwo i najważniejsze zwroty.

Wprowadzaj słowa w życie

Możesz sobie pomóc w utrwaleniu słownictwa poprzez powtarzanie słów w myślach lub na głos (jeśli jesteś słuchowcem) albo np. poprzez naklejanie karteczek na dany przedmiot, którego nazwę chcesz zapamiętać (jeśli jesteś wzrokowcem). Ważne, aby na co dzień używać słów, które planujesz przyswoić. Możesz w tym celu korzystać także ze specjalnych fiszek, których możesz używać np. podczas jazdy autobusem lub siedząc wygodnie w fotelu, albo sięgać do słownika lub wspomnianych już rozmówek polsko-niemieckich.

Ucz się przez skojarzenia

Wielu osobom pomaga w nauce języka niemieckiego zapamiętywanie nowych słów lub zwrotów poprzez skojarzenia – nowe wyrazy można kojarzyć z dobrze znanymi wyrażeniami w naszym ojczystym języku, które podobnie brzmią. Skojarzenia pozwalają na szybszą naukę. Taki sposób jest równocześnie bardzo efektywny, ponieważ słowa zapamiętane dzięki skojarzeniu nie tylko łatwiej sobie przypomnieć, ale też zapadają w naszą pamięć na dłużej.

Osłuchaj się z językiem

Dobrym sposobem na osłuchanie się z językiem, jest słuchanie niemieckiego radia, oglądanie niemieckiej telewizji albo niemieckich filmów (niektóre są dostępne z polskimi napisami). Nie jest to w dzisiejszych czasach problemem – niemieckie programy można oglądać także w Internecie. Dobrym sposobem będzie również słuchanie niemieckich piosenek. Nawet jeśli nie znamy niemieckiego na tyle, aby rozumieć, o czym jest mowa, osłuchanie się z melodią tego języka i ze sposobem wymowy z pewnością ułatwi nam naukę

Rozmawiaj

Jeśli pracujesz już w Niemczech, a swoją znajomość języka niemieckiego oceniasz mimo to jako słabą, to doskonałym sposobem na zdobycie większej swobody jest rozmowa z podopiecznym lub jego bliskimi. W ten sposób można poszerzyć swoje słownictwo, poznać znaczenie nieznanych dotąd wyrażeń, a także nabyć pewności w mówieniu. Najgorszym wrogiem nauki języka obcego jest bowiem strach przed popełnieniem błędu.

Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Mamy oferty także ze słabszą znajomością języka. Skontaktuj się z nami – zadzwoń +48 570-525-785!