Pierwszy wyjazd do pracy za granicę jako opiekunka osób starszych niejednokrotnie wiąże się z dużymi emocjami – wyjazdowi towarzyszą m.in. obawy o to, jak sobie poradzimy i czy damy sobie radę z nowymi obowiązkami. Do wyjazdu z pewnością należy dobrze się przygotować, aby zmniejszyć stres i poczuć się pewniej. Tym, co na pewno pozwoli dobrze przygotować się do wyjazdu i zapewni nam komfort, że wszystko zostało spakowane, jest lista rzeczy do zabrania. Co powinno się na niej znaleźć?

Dokumenty i pieniądze na drobne wydatki

Na takiej liście z pewnością powinny znaleźć się podstawowe dokumenty. Opiekunka osób starszych powinna zabrać ze sobą:

  • Dowód osobisty,
  • Prawo jazdy,
  • Kartę EKUZ,
  • Dokumenty podpisane z firmą Schwester Pflege,
  • Numer polisy ubezpieczeniowej,
  • Kartę płatniczą (sprawdź na jakich zasadach możesz z niej korzystać, płacąc za zakupy lub wypłacając gotówkę z bankomatu). 

Dokumenty warto skserować na wypadek ewentualnego zagubienia. Jeśli jest taka potrzeba, należy zabrać ze sobą bilet na autokar czy busa. Warto też zapisać dane Podopiecznego, a także numer do naszej firmy Schwester Pflege – w razie jakichkolwiek problemów w podróży.

Jeśli chodzi o pieniądze, to warto zabrać ze sobą choćby drobną kwotę w euro, aby móc po drodze kupić sobie np. wodę , kawę czy kanapkę. Na miejscu opiekunka osób starszych ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, nie ponosi też kosztów związanych z podróżą, ale powinna być przygotowana na własne drobne wydatki.

Telefon i ładowarka

Rzeczą, o której koniecznie należy pamiętać, jest oczywiście telefon komórkowy i ładowarka do niego. Jeśli jest taka możliwość, dobrze zabrać ze sobą tzw. powerbank, który umożliwi nam naładowanie telefonu bez dostępu do źródła prądu – to świetnie sprawdza się np. w podróży.

Przed wyjazdem do pracy warto też sprawdzić, na jakich zasadach rozliczane są nasze połączenia wykonywane z Niemiec do Polski. Obecnie za korzystanie z telefonu podczas podróży w Unii Europejskiej płaci się tyle samo, co za korzystanie z telefonu w kraju. Operator może jednak naliczyć opłaty za korzystanie z roamingu w sytuacji, gdy stale używasz swojego telefonu za granicą lub wprowadzić limity danych, jeśli używasz telefonu na kartę.

Leki

Jeśli przyjmujesz regularnie leki – nie zapomnij o tym, aby zabrać odpowiednią ilość; taką, która wystarczy Ci na zaplanowany pobyt w Niemczech. Warto też zaopatrzyć się w sprawdzone leki przeciwbólowe czy na przeziębienie – na wypadek gorszego samopoczucia. Oczywiście leki zakupić można także w Niemczech.

Kosmetyki i środki higieniczne

Warto zaopatrzyć się w zestaw podstawowych kosmetyków – np. żel do mycia czy mydło, szampon, dezodorant, krem – jednak nie ma potrzeby, aby z Polski zabierać duży zapas. Kosmetyki bez problemu zakupimy w każdym niemieckim markecie. Wybór kosmetyków w Niemczech jest tak samo duży jak w polskich drogeriach, zakupy można zrobić również w bardzo dobrych cenach. Oczywiście najlepiej zabrać własną szczoteczkę do zębów czy szczotkę do włosów, aby takich przedmiotów osobistych nie musieć kupować.

Ubranie i bielizna osobista

Zawartość walizki opiekunki osób starszych należy oczywiście dostosować do panującej pory roku. Warto zabrać ubrania wygodne; takie, w których dobrze się czujemy – praca opiekunki osób starszych wymaga komfortowego stroju. Nawet jeśli wyjazd odbywa się latem, dobrze mieć w zanadrzu cieplejszy sweter lub kurtkę – na wypadek niepogody. Warto zabrać ze sobą także choćby jeden zestaw elegancki, który z pewnością przyda się podczas wyjść, ewentualnych świąt czy uroczystości w domu seniora. Dobrze zabrać ze sobą własny ręcznik; potrzebna będzie także piżama, przydać się może również szlafrok oraz pantofle.

Coś na podróż i na czas wolny

Jeśli jest taka możliwość, warto zabrać ze sobą przedmioty, które umilą podróż i czas wolny podczas pobytu w Niemczech. Opiekunki osób starszych wyjeżdżające do pracy dobrze wiedzą, co przyda im się „w trasie”. Pomocny może być m.in. mały kocyk czy podróżna poduszka; książka czy czasopismo do poczytania w drodze, odtwarzacz mp3 lub tablet czy laptop, na którym można obejrzeć ulubiony serial. Panie, które szydełkują lub robią na drutach – zabierają ze sobą niezbędne akcesoria, aby w czasie wolnym od pracy móc oddać się swojemu hobby.

Notatnik, słownik, rozmówki

Warto zaopatrzyć się w notatnik, w którym będziemy notować nowe zwroty i słówka, a także w słownik czy rozmówki polsko-niemieckie. Takie pomoce na pewno przydadzą się w pracy opiekunki osób starszych każdej osobie – bez względu na to, na jakim poziomie zna język niemiecki.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami, a z chęcią udzielimy Ci odpowiedzi!