Choć na rynku działa wiele agencji pośrednictwa pracy w branży opiekuńczej, a ofert odnoszących się do pracy w Polsce i za granicą jest coraz więcej, wciąż wiele osób zastanawia się, jak wygląda w praktyce praca opiekunki osób starszych, zwłaszcza wtedy, gdy podejmuje się ją zagranicą. Najważniejsze kwestie z tym związane omawiamy w niniejszym artykule.

Na czym polega praca opiekunki osób starszych?

Wszystko zależy od oferty. Czasem praca opiekunki obejmuje dotrzymywanie seniorowi towarzystwa na co dzień oraz wsparcie w procesie aktywizacji fizycznej i psychicznej – poprzez wspólne rozmowy, spacery, przebywanie razem, podczas gdy bliscy osoby starszej są w pracy lub gdy mieszkają w innym mieście.
Bywa też tak, że opiekunka ma do czynienia z osobą, która nie jest samowystarczalna – wówczas trzeba przejąć także obowiązki związane z pomocą w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Opiekunka pomaga seniorowi w zakupach, przygotowaniu posiłków, sprzątaniu mieszkania itp. czynnościach. Zakres tej pomocy i prac opiekunki zależy od kondycji seniora i jego potrzeb. Są też takie sytuacje, gdy senior jest osobą leżącą i rolą opiekuna jest dbanie o jego higienę czy posiłki. W procesie rekrutacji opiekunka zawsze poznaje kondycję seniora i omawia szczegółowo zakres swoich obowiązków z przedstawicielem naszej agencji Schwester Pflege.

Jak wygląda wyjazd?

Wyjazd na ofertę trwa zazwyczaj od 4 do 8 tygodni. W agencji Schwester Pflege organizujemy transport opiekunki do Niemiec i z powrotem. Opiekunka ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie w domu podopiecznego. Do dyspozycji opiekunki w Niemczech jest zawsze samodzielny pokój. Większość naszych ofert to sztele z dostępem do internetu, więc opiekunka może swobodnie komunikować się ze swoją rodziną w Polsce. Zakres prac, dni wolne i inne szczegóły związane z pracą w domu podopiecznego ustalamy indywidualnie z każdą opiekunką – zależy to od danej oferty.

Praca opiekunki – satysfakcjonująca, ale i wymagająca

Praca opiekunki osób starszych może przynieść wiele satysfakcji związanej z niesieniem pomocy osobie, która tej pomocy bardzo potrzebuje. Bywa jednak wymagająca i – decydując się na jej podjęcie – trzeba się z tym liczyć. Osoby starsze, zwłaszcza te borykające się z demencją – miewają wahania nastrojów, mają też swoje przyzwyczajenia, a zdarza się także, że trudno im oswoić się z sytuacją, w której są zdane na pomoc obcej osoby. Tak więc w pracy opiekunki mogą zdarzyć się cięższe momenty i trudne sytuacje, grunt – to dobrze się na to przygotować.

Relacja z podopiecznym – klucz do sukcesu

W radzeniu sobie w trudnych sytuacjach na pewno pomoże dobra relacja z podopiecznym. Na zaufanie najczęściej trzeba sobie zapracować, akceptując i szanując przyzwyczajenia podopiecznego, a także starając się rozumieć trudne emocje, jakie on odczuwa. Dla podopiecznego nie jest wcale łatwe to, że w jego domu pojawia się obca osoba, której nie zna, a która towarzyszy mu na co dzień, nierzadko także w intymnych momentach, jak np. kąpiel. Warto być otwartym, rozmawiać z podopiecznym w miarę możliwości i okazać gotowość do pomocy, jakiej senior potrzebuje. W pracy opiekunki z pewnością ważne jest to, aby zrozumieć, że starość rządzi się swoimi prawami.

Co trzeba umieć, aby pracować jako opiekunka osób starszych?

Najważniejsze jest odpowiednie podejście i cechy charakteru, takie jak empatia i zrozumienie dla osoby starszej, cierpliwość, otwartość i gotowość do niesienia pomocy. Bardzo ważne jest doświadczenie – może ono dotyczyć opieki nad własnymi rodzicami, dziadkami czy starszą sąsiadką.
Nie jest wymagane wykształcenie pielęgniarskie ani odbycie specjalistycznego kursu, choć oczywistym jest, że taka wiedza na pewno opiekunce nie zaszkodzi – tylko pomoże. Opiekunka powinna także choćby w stopniu podstawowym mówić po niemiecku, aby móc zrozumieć swojego podopiecznego lub jego rodzinę i porozumieć się w najprostszych kwestiach. Dużym atutem bywa posiadanie prawa jazdy.

Bez obaw – podczas rekrutacji w naszej agencji Schwester Pflege – nasi rekruterzy sprawdzają, czy kandydatka do pracy posiada niezbędne umiejętności. Dopasowujemy je indywidualnie do każdej oferty – tak, aby opiekunka miała pewność, że poradzi sobie na szteli.

Jak wyglądają formalności?

Na samym początku – po zgłoszeniu się do naszej agencji – przeprowadzamy rozmowę rekrutacyjną – jest to swobodna rozmowa w miłej atmosferze, podczas której pytamy o doświadczenie opiekunki, sprawdzamy znajomość języka, omawiamy oczekiwania opiekunki. Następnie proponujemy ofertę pracy i dopełniamy formalności z rodziną podopiecznego. Nasze opiekunki zatrudniamy w pełni legalnie, w oparciu o polską umowę. Wypłacamy terminowo wynagrodzenie – nawet do 1500 euro miesięcznie.

Interesują Cię szczegóły? Zapraszamy do kontaktu!