Bardzo wiele schorzeń kończy się dla chorego długotrwałym przebywaniem w łóżku. Mogą się pojawić niespodziewanie (udar, wylew czy złamania) bądź mogą postępować (stwardnienie rozsiane, choroby zwyrodnieniowe, Parkinson).
Każda z zaistniałych sytuacji wiąże się z zaangażowaniem się najbliższych. O ile przy krótkim pogorszeniu stanu zdrowia, można wyjść obronną ręką. To przy długotrwałych, wieloletnim przebywaniu chorego w łóżku sprawa nie wydaje się już taka prosta. I stanowi to duże wyzwanie dla rodziny.
Taka sytuacja, bardzo często wymaga przeorganizowania swojego życia, bądź poszukania wsparcia w opiece wśród profesjonalnych opiekunów. Opieka osobą leżącą wymaga od opiekuna przede wszystkim: cierpliwości, wytrzymałości fizycznej i psychicznej, ale również empatii czy chęci pomocy.

Ważnym czynnikiem opieki nad osobą leżącą jest fakty, by nie scedować obowiązku opieki na jednej osobie. Odnosi się ta sytuacja do chorego, który często ma uczucia obciążenia swoją osobą, poczucia że jest dużym ciężarem, co powoduje dalsze pogorszenie się jego stanu zdrowia. Z drugiej strony do dobrego samopoczucia opiekuna (rutyna, brak zaangażowania, przemęczenie, zrezygnowanie).
Zapewnienie dobrym warunków do powrotu do zdrowia jest bardzo istotnie. Polega na wydzieleniu miejsca / pokoju dla chorego, tak aby zapewnić mu spokój, intymność, ale i odpowiednie czynniki tj. stałą temperaturę, świeże powietrze, odpowiednie nasłonecznienie (rolety, żaluzje) i oświetlenie (lampka nocna).
Meble, które powinny się znaleźć na wyposażeniu to przede wszystkim łóżko (najlepiej regulowane z materacem odleżynowym, bawełniana pościel), stolik nocny, szafka na rzeczy osobiste, telewizor (radio), wózek toaletowy / wózek inwalidzki, sprzęt toaletowy (kaczka, basen), stolik / tacka na jedzenie do łóżka.

Jeżeli pacjent jest w stanie siadać, powinien mieć dodatkowo chodzik / laskę oraz wygodny fotel do siedzenia.

Zapraszamy do dalszej lektury.