Nie da się ukryć, że wiele osób podejmuje pracę w opiece nad osobami starszymi ze względów finansowych. Wyjazd do Niemiec jako opiekunka osób starszych daje możliwość zarobku nawet 1500 euro miesięcznie. W Polsce wciąż bardzo trudno o takie wynagrodzenie, dlatego perspektywa zarobku w euro (w tej wysokości) jest kusząca. Oczywiście – tak samo jak w każdym innym zawodzie – wpływ na wysokość wynagrodzenia ma wiele czynników. Jak sprawić, aby z wyjazdu na wyjazd zarabiać lepiej? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Znajomość języka niemieckiego

Wiele osób pyta nas, czy w Schwester Pflege jest praca dla opiekunek osób starszych nieznających języka niemieckiego. Oczywiście są oferty, które nie wymagają komunikatywnej znajomości języka, jednak podstawy są z reguły koniecznością. Nikogo nie powinno to dziwić – wyjazd poza granice kraju bez znajomości języka może być ryzykowny. Nawet gdy w pracy język niemiecki nie będzie niezbędny, to jest wiele sytuacji codziennych (np. zakupy, wizyta u lekarza czy odwiedziny rodziny u podopiecznego), gdy opiekunce język niemiecki bardzo się przyda

Oczywiście nie oznacza to, że jeśli nie znasz języka niemieckiego, nie masz szans na pracę jako opiekunka osób starszych. Znajdziemy dla Ciebie odpowiednią ofertę – powinnaś być jednak osobą chętną do nauki, która jest gotowa opanować przed wyjazdem choćby podstawy języka niemieckiego. Zwiększa to szanse na znalezienie pracy, a także podnosi Twój komfort podczas pobytu za granicą.

Lepszy niemiecki – wyższe wynagrodzenie

Im wyższy będzie poziom znajomości języka niemieckiego, tym wyższe wynagrodzenie możesz otrzymać. Znajomość języka niemieckiego to jedno z kryteriów, na podstawie których agencja pracy może zaproponować Ci ofertę pracy i wynagrodzenie. Osoba, która zna język niemiecki komunikatywnie, może swobodnie rozmawiać z podopiecznym, jego rodziną, służbami medycznymi, bez przeszkód zrobi zakupy w sklepie czy aptece.
Wielu podopiecznych oczekuje także, że opiekunka będzie na tyle dobrze mówić po niemiecku, że umożliwi im to wspólne rozmowy.

Podopieczni chętniej nawiązują współpracę z opiekunką, która mówi po niemiecku, zwłaszcza jeśli są wciąż w dobrej kondycji, sprawni intelektualnie. Znajomość języka przekłada się na jakość wykonywanej przez opiekunkę czy opiekuna pracy, dlatego też opiekunki ze znajomością języka niemieckiego otrzymują wyższe wynagrodzenie.

Doświadczenie i referencje

Rodziny podopiecznych bardzo często chcą mieć pewność, że opiekunka osób starszych będzie potrafiła zapewnić podopiecznemu odpowiednią opiekę. Najchętniej zatrudniają opiekunki, które mają już doświadczenie w opiece nad osobą starszą. Nie zawsze musi być to doświadczenie zawodowe, liczy się także opieka nad własnym rodzicem, dziadkami czy starszym sąsiadem. Mile widziane są także referencje od rodzin podopiecznych, którymi zajmowała się opiekunka osób starszych. Dysponując takimi referencjami, potwierdzającymi kwalifikacje, opiekunka może oczekiwać wyższego wynagrodzenia.

Wykształcenie pielęgniarskie, kurs pierwszej pomocy i inne

W niektórych przypadkach o wyższej kwocie wynagrodzenia może decydować także wykształcenie pielęgniarskie, opiekuńcze lub posiadanie certyfikatów potwierdzających ukończenie specjalistycznych kursów – m.in. z zakresu opieki nad osobą starszą czy pierwszej pomocy. Warto zgłosić już na etapie rekrutacji, że kandydat posiada takie kwalifikacje, na pewno będzie to miało korzystny wpływ na wysokość comiesięcznego wynagrodzenia.

Szukasz pracy w Niemczech jako opiekunka? Nasz zespół znajdzie ofertę dla Ciebie! Zadzwoń: +48 570-525-785 lub napisz do nas e-mail: rekrutacja@schwesterpflege.pl