Demencja, czyli inaczej otępienie, to schorzenie, którego powodem jest uszkodzenie mózgu. W efekcie sprawność umysłowa obniża się. Demencją dotknięte są zazwyczaj osoby starsze, choć zdarza się, że i ludzie młodsi cierpią z jej powodu. Demencja jest często bagatelizowana – jej objawy niesłusznie zrzuca się na karb starzenia się organizmu – należy podkreślić, że demencja nie jest naturalnym etapem starzenia się. Rozwojowi demencji można zapobiegać, choć niestety jest to choroba, której nie da się wyleczyć. Warto jednak znać jej objawy, aby w porę móc zareagować i wspomóc seniora w jego trudnościach związanych z demencją. Znajomość specyfiki demencji jest niezwykle ważna w pracy opiekuna czy opiekunki osób starszych.

Jakie są objawy demencji starczej?

Objawy demencji bywają z początku mało charakterystyczne. Wraz z postępowaniem tej choroby stają się one jednak coraz silniejsze. Gdy otępienie osiąga zaawansowane stadium, senior najczęściej nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i wymaga całodobowej opieki oraz wsparcia. Często pojawiają się oferty pracy dla opiekunek osób starszych, które dotyczą opieki nad seniorami dotkniętymi właśnie demencją.

Do objawów demencji zalicza się problemy z pamięcią krótkotrwałą. Często tzw. zapominanie się wiąże się z zaawansowanym wiekiem seniora, przez co nie diagnozuje się prawdziwego problemu. Na czym polega to zapominanie się? Senior nie pamięta np., co robił kilka dni wcześniej, a gdy choroba jest zaawansowana – może nawet nie pamiętać, co robił przed chwilą. Na pierwszym etapie tej choroby osoba starsza może mieć także problem z planowaniem zadań.

Senior dotknięty demencją może mieć trudność z prawidłowym określeniem daty – pojawia się brak orientacji czasowej. Innym z początkowych objawów demencji jest pogorszenie samopoczucia (senior jest apatyczny) lub agresja, typowa jest także zmienność nastrojów. Kolejne objawy to problem z nazywaniem przedmiotów, mówieniem, pisaniem, liczeniem czy trudności w postrzeganiu rzeczywistości i ocenie sytuacji.

Jak można zapobiegać rozwojowi demencji?

Niestety zmian w strukturze mózgu nie można cofnąć ani całkowicie zatrzymać, ale można zapobiegać postępowaniu objawów. Aby walczyć z demencją, należy przede wszystkim wprowadzić aktywność intelektualną – opiekunka osób starszych powinna zadbać o to, aby senior otrzymywał intelektualne bodźce. Nie muszą to być żadne skomplikowane ćwiczenia – wystarczy wspólnie z seniorem rozwiązywać krzyżówki, grać w gry planszowe lub czytać. Równie istotna jest także aktywność fizyczna, np. spacery z seniorem czy wykonywanie prostych czynności domowych. Na kondycję seniora ma także niebagatelny wpływ odpowiednia dieta, bogata w witaminy D i E, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.

Leczenie demencji

Jeśli chodzi o leczenie demencji, to niestety jest to choroba nieuleczalna oraz postępująca. Można jednak łagodzić jej objawy. Często stosowana metoda leczenia to farmakoterapia – stosowane są leki, które działają stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Stosowana jest także psychoterapia, bardzo istotna jest także aktywizacja osoby starszej. W demencji zazwyczaj wymagana jest opieka osób bliskich lub opiekuna czy opiekunki osób starszych. Senior cierpiący na demencję może być sam dla siebie zagrożeniem – np. może zapomnieć, że zostawił czajnik na gazie lub zgubić się w drodze ze sklepu. Warto pamiętać, że dla seniora demencja jest trudnym doświadczeniem i podchodzić do niego ze szczególną empatią i wyrozumiałością.