Zawód opiekuna osób starszych w ostatnich latach zyskał wielką popularność, a coraz więcej Polek, a także Polaków, podejmuje taką pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wraz ze wzrostem popularności tej profesji, coraz więcej się o niej mówi – faktom towarzyszą jednak często mity. Dzisiaj nasz zespół rozprawia się z tymi powtarzanymi najczęściej. Zapraszamy do lektury!

W mediach pojawiają się czasem informacje na temat pracy opiekuna osób starszych. Niestety, więcej mówi się o niej w kontekście zmian demograficznych w krajach zachodnich, czyli starzejącego się społeczeństwa m.in. Niemiec, czy w kontekście głośnych nagłówków odnoszących się do sytuacji Polek za granicą niż o realiach tej pracy. To niestety powoduje, że wokół tej profesji narasta wiele mitów, a brakuje rzetelnych informacji. Poznajmy najczęstsze mity powielane na temat pracy w opiece nad osobami starszymi.

Mit nr 1: Opiekun musi posiadać wykształcenie medyczne lub specjalistyczny kurs

Opiekunka czy opiekun osoby starszej musi być przede wszystkim osobą empatyczną i cierpliwą, która posiada predyspozycje do pracy z osobą starszą, cierpiącą nieraz z powodu choroby lub niepełnosprawności. Wykształcenie medyczne czy posiadanie certyfikatów ukończenia specjalistycznych kursów jest oczywiście dużym atutem, jednak nie jest wymagane.

Co więcej, mimo posiadanych uprawnień, w wielu sytuacjach opiekunka osoby starszej nie może podać podopiecznemu niektórych leków czy zastrzyków – w tym celu do domu chorego przychodzą przedstawiciele Pflegedienst. Tak więc, aby rozpocząć pracę jako opiekunka osoby starszej, nie trzeba być pielęgniarką lub certyfikowanym opiekunem. Ważne jest jednak podejście do tej pracy, doświadczenie oraz indywidualne predyspozycje.

Mit nr 2: To praca tylko dla kobiet

W branży opiekuńczej jest miejsce także dla mężczyzn, co wynika nie tylko z naszego doświadczenia, jako agencji Schwester Pflege, ale i z obserwacji rynku usług opiekuńczych. Niejednokrotnie okazuje się, że mężczyźni na niektórych ofertach sprawdzają się lepiej niż kobiety – np. w sytuacji, gdy podopieczny jest osobą niemobilną i wymaga podnoszenia, lub w sytuacji, gdy do opieki jest pan.
Mężczyźni posiadają cechy, które pomagają w tej pracy, jak właśnie wspomniana siła fizyczna, ale też nierzadko cechują ich cierpliwość i opanowanie. Wszystko zależy od tego, z jaką ofertą mamy do czynienia, a także od preferencji podopiecznego co do płci opiekunka – często zdarza się, że podopieczni-mężczyźni czują się bardziej komfortowo, gdy opiekunem jest właśnie inny mężczyzna. Mimo że w branży opiekuńczej pracuje zdecydowanie więcej kobiet, nie oznacza to, że nie ma w niej miejsca dla panów.

Mit nr 3: To praca tylko dla osób w średnim wieku

Panuje przekonanie, że na pracę w opiece decydują się głównie kobiety w średnim wieku, tymczasem pracę opiekunki lub opiekuna osoby starszej podejmują także ludzie młodzi. Tacy, którzy szukają dobrze płatnej pracy, a znają język niemiecki ze szkoły lub ze studiów. Bardzo często takie osoby podejmują zatrudnienie sezonowo, np. w czasie wakacji lub ferii, ale też wiele z nich traktuje to jako swoją stałą pracę.

Podobnie jak płeć, także i wiek nie jest czynnikiem, który ogranicza – opiekunka lub opiekunka osób starszych może mieć zarówno 25 lat, jak i 55 lat. Warto też dodać, że praca w opiece ma dobre perspektywy z uwagi na ogólne tendencje społeczne i starzejące się społeczeństwa wielu krajów zachodnich. Zdobycie doświadczenia w tej branży i zdobycie niezbędnych kwalifikacji to doskonała inwestycja w przyszłość.

Mit nr 4: Konieczna jest płynna znajomość języka niemieckiego

Oczywiście, znajomość języka niemieckiego bardzo pomaga w pracy opiekunki osób starszych, wpływa także na wysokość zarobków. Nierzadko podopieczny lub jego rodzina wymagaja doskonałej znajomości języka niemieckiego.
Nie oznacza to jednak wcale, że osoba znająca język nieco słabiej nie ma szansy na zatrudnienie. W Schwester Pflege codziennie otrzymujemy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt ofert pracy dla opiekunek – część z nich przeznaczona jest dla osób, które znają język niemiecki w stopniu podstawowym, umożliwiającym podstawową komunikację. Jeśli zatem znasz już podstawy języka i chcesz doskonalić swoje umiejętności językowe, w pracy opiekuna na pewno będzie ku temu wiele okazji.

Mit nr 5: Opiekun jest służącym w domu podopiecznego

To najbardziej rozpowszechniony mit na temat pracy opiekunów. Rolą opiekuna jest pomoc w codziennych czynnościach, których podopieczny sam nie może wykonać – z uwagi na swój podeszły wiek lub stan zdrowia. W zakres obowiązków opiekuna wchodzą zakupy i przygotowanie posiłków dla podopiecznego i dla siebie, pomoc w dbaniu o higienę osobistą, a także utrzymanie czystości w tych pomieszczeniach, gdzie podopieczny i opiekun przebywają.
Opiekun żyje z podopiecznym pod jednym dachem, dotrzymuje mu towarzystwa i wspiera go w procesie aktywizacji, pomagając w tych obszarach, w których podopieczny nie jest samowystarczalny. Dokładny zakres obowiązków podawany jest zawsze przy rekrutacji na daną ofertę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pracy opiekuna osób starszych? Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!